"Stores will stay open throughout the days the lie ahead. We were told that hours may be reduced for cleaning and to re-supply, but Americans can be confident your local grocery store's gonna be open, it's gonna be well supplied, and they specifically asked us to encourage Americans, just buy your weekly needs in groceries."
If you're planning to travel by plane and you want to keep enjoying the benefits of l. reuteri yogurt, you might have gotten sticker shock from the price of l. reuteri probiotics. MyReuteri * costs $46 to $83 for 30 capsules, depending on the CFUs (colony-forming units, or the number of viable microorganisms). If you're thinking about economizing by putting some yogurt in a sturdy container and taking it with you, you can do that. I'll break down the pros and cons and look at some alternatives. Photo from Unsplash . Cost Yogurt might be less expensive than probiotics, but it isn't free. A half-cup serving costs about 70¢ to make if you start with a previous batch. It contains about 90 billion CFUs if fermented for 36 hours. This is a lot less than $5.56 for two capsules of 50 billion CFU MyReuteri, but for a one-week vacation, you'd only save $34 by eating yogurt instead. (You can freeze any unused capsules for later.) Furthermore, the yogurt would have to go in ...
Comments