Skip to main content

Nutritious Food on $29 a Week? Probably not Possible

Here's what $33.58 will buy--that's pretty close to the $29 a week challenge some people have taken lately in sympathy with people on the SNAP program. (The maximum amount you can get on SNAP is $194 per month according to the USDA, which comes out to $44.77 per week.)


The grass-fed angus was inexpensive ($3.90 per pound) because I buy it in bulk--and it's an odd cut (cheek meat).

There are a lot more calories here than in the rice, beans, tortillas and vegetation others have bought on the challenge. Nevertheless, what you see here amounts to only 5,397 calories, or 771 calories a day.

caloriesprice$/100 calorie
12 eggs852$3.00$0.35
4.75# beef3,629$18.53$0.51
2 cans sardines400$6.98$1.75
head cabbage218$1.62$0.74
avocado227$0.88$0.39
red bell pepper37$0.88$2.38
English cucumber34$1.69$4.97
Total5,397$33.58$0.62

To eat such a diet for a week on 1,500 calories per day would cost $65.

You might get more calories for less money on potatoes, rice and beans, but many people on such a high-carb diet will spend a lot of time hungry and tired because it will give them roller-coaster blood sugars. Diabetics will need more medication. People with bad teeth may see them get worse. As for nutrition, grains and beans have nutrient blockers that interfere with mineral absorption. 

But note that the first letter of SNAP stands for Supplemental. It's not meant to be a person's entire food budget. What to do? Here's one idea. 

Get a job.

ETA: If you're willing to eat non-pastured meat and eggs and shop the sales, a $29-a-week low-carb diet can be done. See this.

Comments

Sharon said…
Did you find the beef cheeks at Sprouts? There is one kind of a drive from me but it may be worth it to stock up. I cannot get grass-fed anything in my area for that low.
Lori Miller said…
I got the beef cheeks from Sun Prairie Beef. You can order from them online and they make a run along the Front Range four times a year. Their next run is May 16; you can also get delivery by UPS if you're in a state neighboring Colorado.
If possible it is better to buy the higher fat foods and not so much of the higher carbs food ... it should provide more satiety (have I spelt that right?). Many do of course grab the cereals, rice, potatoes yes they are generally cheaper but when you weigh up the pro's and cons higher blood sugar numbers .. not such good dental health etc I would always suggest you buy the best you can afford.

All the best Jan
Lori Miller said…
Agreed. If you have to buy bigger clothes and medicine for everything from diabetes to upset stomach, and get a bunch of cavities filled, that cheap diet of crap-in-a-bag may not be so cheap. See http://relievemypain.blogspot.com/2010/06/is-low-carb-expensive-diet.html
Galina L. said…
Probably, only very cheap meat like chicken and chicken organs, and some pork cuts(shoulder is often less than $ for a lb) are affordable choices on a such budget. It is possible to buy vegetables at low prices if you know where to go.
Lori Miller said…
If you could get pork for less than $1 a pound, you could probably swing a $29 grocery budget, if the omega 6 from the CAFO pork fat didn't bother you.

Something that annoyed me about my Section 8 neighbors from years ago was that they seemed able-bodied, they were home all day, and had a yard, but none of them ever grew a garden.
Galina L. said…
When I straggled financially, chicken was my #1 choice. It was possible to find chicken thighs under $1 per lb, however I preferred whole animal - it allowed more variety(chicken patties from a breast, fried legs, liver for a pate) and a carcass as a soup source. When there is not enough money, type of fat can't be a preference. I used chicken fat for sauteing root vegetables for a soup.
Lori Miller said…
I haven't seen chicken for that price, but the whole ones are way cheaper than the tough, dry, and less nutritious boneless, skinless breasts. The gelatin from a roast chicken makes a good, thick sauce, too.
Galina L. said…
Somehow the number missed at the pork price in one of my comments. Shoulder roast with bones is normally available now at $ 1.99/lb, on sale sometimes 1.49, in a more expensive store the price is $2.29. Buying turkeys at the end of season is a very reasonable practice. The turkey broth tastes the best, and the soup is the must food when money is tight.

You have to be used to a budget creativity in order to manage successfully.

Popular posts from this blog

Cigna is Making Progress

Yesterday as I put my lunch in the refrigerator at work, I noticed a bunch of unfamiliar people in the break room. One of them, Pepe, started in: they were there for the health fair, they would check your cholesterol, the sugar in your blood, your height, your weight, and it would just take six minutes. A coworker asked him if he'd ever considered a career in sales. Just for blog fodder, I participated. They really were fast, and one even found me at my desk (in an office nearly half the size of a city block) after the tests were finished. My HDL cholesterol was 65--up from 42 from a year and a half ago, and up from 57, where it was last year when I'd been three months a low-carb diet . A level over 60 is considered good. I haven't taken any medication to make this happen. I went on a low-carb diet and eliminated wheat. I also take vitamin and mineral supplements in addition to a high-nutrient diet. What impressed me more, though, was that the nurse (and Cigna) said that bl...

Thanksgiving recipes for Pumpkin Pie & Cranberries--printable!

If you'd rather read a printed recipe than watch a video, here are my recent recipes for Better than Grandma's Pumpkin Pie and Probiotic Cranberry-Apple Relish.  Hat tip to Dana Carpender, whose pumpkin pie recipe inspired this one. The cranberry-apple ferment is entirely my own creation.  Pumpkin Pie--no grains, sugar or emulsifiers Crust 2 cups shelled raw pecans 1/4 teaspoon salt 1/4 teaspoon monk fruit powder* (or 3 tablespoons sugar substitute) 4 tablespoons butter, melted 2 tablespoons water Pumpkin Pie Filling 1 pie pumpkin 1-1/2 cups half and half (with no thickeners) 3 eggs 3-4 teaspoons monk fruit powder* (or 3/4 cup sugar substitute) 1/2 teaspoon salt 1 tablespoon pumpkin pie spice Preheat the oven to 350F. Stab the top of the pumpkin all the way through the flesh in a few places at the top. Place the pumpkin on a cookie sheet and bake for 1 hour. Let cool. While the pumpkin is baking, put the pecans in a food processor with the S blade and run until they are finely...

Fly with Reuteri

If you're planning to travel by plane and you want to keep enjoying the benefits of l. reuteri yogurt, you might have gotten sticker shock from the price of l. reuteri probiotics. MyReuteri * costs $46 to $83 for 30 capsules, depending on the CFUs (colony-forming units, or the number of viable microorganisms). If you're thinking about economizing by putting some yogurt in a sturdy container and taking it with you, you can do that. I'll break down the pros and cons and look at some alternatives.  Photo from Unsplash . Cost Yogurt might be less expensive than probiotics, but it isn't free. A half-cup serving costs about 70¢ to make if you start with a previous batch. It contains about 90 billion CFUs if fermented for 36 hours.  This is a lot less than $5.56 for two capsules of 50 billion CFU MyReuteri, but for a one-week vacation, you'd only save $34 by eating yogurt instead. (You can freeze any unused capsules for later.)  Furthermore, the yogurt would have to go in ...

30-second Fix for a Cracked Stick Blender

Use Mighty Fixit (if you still have some from 2012) or Rescue Tape (which looks like a similar product) to fix a cracked stick blender. After I fixed the attachment, I washed it in the sink and the tape held up. I also wrapped a knife handle several years ago, and it's been through thousands of washings.

No Dairy BiotiQuest Ferment in Apples + Cranberries + Celery

Can you have too much l. reuteri or SIBO yogurt? Yes--more than 1/2 cup of yogurt a day can raise your insulin or, in some people, cause sinus congestion or an upset stomach. Luckily, there are other foods you can ferment.  One of my favorites is apples, cranberries and celery fermented with BiotiQuest Ideal Immunity probiotics. This recipe is slightly different from the one I posted before--I've left out the brown sugar and maple syrup since the apples provide plenty of sugar.  Here's my four-minute video showing how to make it: You can buy the seedling mat here: https://www.amazon.com/dp/B01IDQD32Y/ref=dp_iou_view_item?ie=UTF8&th=1