Skip to main content

Why Low Carb Food Costs More

"Price is what you pay, value is what you get." -Warren Buffett

EDITED TO ADD: See if you can spot my poor reasoning in this post. That, and $1.75, will get you a plain coffee at Starbucks.

Why does low carb food cost more? In general, it's more filling, it's more nutritious, and it has little or no added sugar or refined flour, which are nutrient sinks. Check out the macronutrients in a Starbucks double chocolate brownie(1) compared to a low-carb walnut-mocha brownie(2,3,4) (click for larger image, press ESC to return):

I'm not putting down Starbucks--the results would probably be the same for any brownie made of flour, sugar, eggs, chocolate, etc., including homemade brownies like Grandma used to make. My point is that even though the low-carb brownies cost more to make than Grandma's and are less convenient than Starbucks, they're real food. With all natural fats, 14 grams of protein and no added sugar or refined flour, they aren't junk food. They're made mostly of almonds, eggs, butter, coconut oil and unsweetened cocoa, and sweetened with the sugar substitute of your choice.

More expensive? Yes, but don't you expect to pay more for high quality than junk? Having made two batches of these brownies, I can tell you they're filling. I used to have a hard time controlling myself around brownies (the kind with flour and sugar), but one of these fills me up for hours: protein is more filling than sugar, and with few carbs, there's no blood sugar spike and subsequent drop a few hours later to make you hungry.

If you still think low-carb is too expensive, I figured out last year that I was saving $958 per year(5) by eating this way.

Sources:

  1. Starbucks web site, accessed January 15, 2012. http://www.starbucks.com/menu/food/bakery/double-chocolate-brownie?foodZone=9999
  2. "Mocha Walnut Brownies" by William Davis, M.D., January 1, 2012, Track your Plaque blog, accessed January 15, 2012. http://www.trackyourplaque.com/blog/2012/01/mocha-walnut-brownies.html
  3. Weight of mocha walnut brownies from my measuring a one-ninth portion of the prepared recipe (with an additional egg and no walnuts), multiplying by nine and dividing by eight. In other words, it's a one-eighth portion of the recipe.
  4. Nutritional information from nutritiondata.self.com (accessed January 15, 2012) and Recipe Box Nutrient Counter software.
  5. "Is Low Carb an Expensive Diet?" by Lori Miller, "Pain, Pain Go Away" blog, June 18, 2010.  http://relievemypain.blogspot.com/2010/06/is-low-carb-expensive-diet.html

Comments

LeonRover said…
Maybe you have neglected the following:

Margin for Starbucks - Brand value

Value of your own labour - opportunity cost

Even were you to make 'em yourself, the protein batch lasts longer - lower restocking cost.

Slainte

Popular posts from this blog

What $115 Buys--Junk Food vs. Real Food

A lady recently went off about how little food $115 buys, complaining that the pile of (mostly) junk food she bought wouldn't make a week's worth of lunches and snacks for her children. Sad to say, but this looks like what I see in a lot of grocery carts.  Fat pic.twitter.com/qbM23ydaOq — shellshock (@shellshockkk) March 7, 2025 Coincidentally, I paid almost exactly the same amount today on groceries that would make lots of healthy lunches. It's filling food that won't leave you hungry every few hours for snacks. If we want to make America healthy again, this is the way.  

Celebrities Shilling for Big Soda

There's a push in Washington and ten states to ban soda (and other junk food) from SNAP, a program for low-income people to buy groceries. This seems like a no-brainer: the N in SNAP stands for nutrition, and soda doesn't have nutrients. It's liquid sugar, the last thing we need in a country full of diabetics. People can drink water for virtually nothing and save their SNAP money for actual food. Yet a number of posts from otherwise sensible accounts have opposed this.  Reporter Nick Sorter says that a company called Influenceable has been paying influencers to post these opinions. (Click on the link for the full thread.) 🚨🧵 EXPOSED: “INFLUENCEABLE” — The company cutting Big Checks to “influencers” on behalf of Big Soda Over the past 48 hours, several large supposedly MAGA-aligned “influencers” posted almost identical talking points fed to them, convincing you MAHA was out of line for not… pic.twitter.com/PpPwH9lHGe — Nick Sortor (@nicksortor) March 22, 2025 Sorter adds...

$17/pound chips! Real food is cheaper

 My latest video on YouTube: Real food is generally cheaper than junk food--the pictures prove it. I took these at Kroger and from their website in March 2025. Prices are either straight from the tags or calculated based on product weight.  Music: On We Go (ClipChamp)  First photo by AS Photography: https://www.pexels.com/photo/vegetables-stall-868110/

Not Only Cheaper, But Easier

A while back, I wrote about saving money on break time coffee and snacks. I haven't done very well putting it into practice. But a post by James Clear today got me thinking about it again: Warren Buffett uses a two-list system to prioritize things. Check it out --and follow the instructions. Using Buffett's two-list system, two of the goals I ended up with were taking care of myself and saving $400 more per month than I already am. As I said, I've been wanting to save money, and the system made me really focus on this. I came up with 11 money-saving ideas, six of which had to do with food. Buying hamburger in bulk. Ranch Foods Direct sells one-pound packages of 80% lean pastured ground beef in bundles of 20 for a lot less than Whole Foods. Sprouts only carries super-lean beef that's grass-fed, and it's more expensive, too.  Not driving to Whole Foods. Whole Foods is out of my way, and saving a weekly trip saves gas. Coffee at home, tea at work. Tea is fr...

1972: Carole King, M*A*S*H and...Food for 2014?

I feel well enough to try Atkins induction again. The palpitations are gone, even without taking potassium. My energy level is back to normal--no more trucking on the treadmill early in the morning  to burn off nervous energy or emergency meat, cheese and mineral water stops after yoga. It's back to lounging around to Chopin and Debussy in the morning and stopping at the wine bar for pleasure. I'm using the original Atkins book: Dr. Atkins' Diet Revolution from 1972. While looking in the book for a way to make gelatin (which is allowed on induction, but Jello(TM) and products like it have questionable ingredients), I felt the earth move under my feet : those recipes from 42 years ago look delicious and they're mostly real food. It makes sense, though: the cooks who wrote the recipes probably didn't have had a palette used to low-fat food full of added sugar or a bag of tricks to make low-fat food edible. Anyone who writes a recipe called "Cottage Cheese and...